Srpen 2012

Diamanto-bórové rakety

8. srpna 2012 v 0:56 | Desin Drowe |  Zbraně a zbroj

Diamanto-bórové rakety

Výrobce: Sienar Fleet Systems
Cena: 20 000 kreditů
Dostřel: 500 metrů
Síla výbuchu: 50 metrů
Velikost: cca 1 metr


Diamanto-bórová raketa byla zbraní, vyvinutou během klonových válek. Ničivá síla těchto střel byla nesmírná a navíc se daly vystřelit z většiny standartních typů kanónů. Hlavní částí zbraně byla vysoce průrazná hlavice, která byla schopna zničit vše v okolí padesáti metrů od její detonace, a proto se osvědčila v boji proti stíhačům, neboť výbuch jediné rakety dovedl zničit celou letku.
Navzdory všem zmíněným přednostem však diamanto-bórové rakety nebyly nikdy hojně využívány. Důvodem byla jejich vysoká cena; jediná raketa vyšla více jak na 20 000 kreditů. Na popularitě jim nepřidal ani fakt, že navzdory své efektivitě a vysoké ceně občas bez příčiny explodovaly ve skladu lodní munice, což mělo vždy fatální následky.


Ačkoli byly vyvinuty již za klonových válek, četnějšího využití se jim dostalo teprve v době Galaktické občanské války, kdy je někdy v době bitvy o Hoth začalo používat Impérium. Křižník Suprosa, převážející odečty Druhé Hvězdy smrti, byl vyzbrojen raketami MS-15. Když byla Suprosa napadena Lukem Skywalkerem, Dashem Rendarem a Modrou letkou, složenou z Bothanských pilotů, přesvědčili se Povstalci o síle těchto raket na vlastní kůži. Jediná diamanto-bórová raketa zničila jediným výbuchem poté, co se ji Dash Rendar neúspešně snažil zneškodnit pomocí blasterové palby své lodi, všech osm Y-Wingů Modré letky. Až později zjistili členové Povstalecké Aliance, že raketu se nepodařilo zneškodnit právě kvůli jejímu diamantovému povrchu, nikoli kvůli neschopnosti Rendara.

Útok na Endar Spire

1. srpna 2012 v 16:19 | Desin Drowe

Útok na Endar Spire

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Konflikt: Občanská válka Jediů
Datum: 3956 BBY
Místo: orbita planety Taris
Strany: Galaktická Republika, Řád Jediů <-VS-> Sithské impérium
Velitelé: Carth Onasi, Bastila Shan <-VS-> Darth Malak, Admirál Saul Karath
Síla: Trask Ulgo, vojáci Republiky, rytíři Jedi, Endar Spire <-VS-> Darth Bandon, Sithští vojáci, temní Jediové, Leviathan
Výsledek:
  • částečné vítězství Sithů
  • zničení Endar Spire
  • únik Revana, Cartha Onasiho a Bastily Shan
Ztráty: drtivá většina všech vojáků na straně Republiky, Trask Ulgo <-I-> neznámý počet vojáků

Za časů občanské války Jediů, kdy se Galaktická Republika ocitla pod útokem mocného Sithského impéria, bylo úkolem křižníku třídy Hammerhead jménem Endar Spire převážet bývalého Sithského pána - nyní v rozpoložené mysli - po celé Galaxii v naději, že se mu vybaví vzpomínky na mýty opředenou Star Forge, superzbraň Sithského impéria. Když Darth Malak, bývalý Revanův učeň - nyní Sithský pán - zaútočil se svou vlajkovou lodí Leviathanem, Revan byl na palubě Endar Spire zapsán pod identitou řadového vojáka Republiky. Když se republikový křižník ocitl pod útokem, vydal se spolu s podporučíkem Traskem Ulgem směrem k můstku, to už však na palubu vstupovali první nepřátelé...

... ty vedl Darth Bandon, učedník samotného Malaka. Jeho úkolem bylo zajmout živou Bastilu Shan, mladou rytířku Jedi, kterou chtěl Malak obrátit na Temnou stranu a využít tak její schopnosti bitevní meditace. Zatímco Sithové ostřelovali Endar Spire tak, aby nedošlo k jejímu zničení, Revan s Ulgem si probíjeli svou cestu směrem k můstku. Jakmile se jim to podařilo, spatřili skupinu spolubojovníků, kteří se snažili odrazit útočící Sithské vojáky. Republikoví vojáci však padli dříve, než k nim stačili dorazit na pomoc. Samotná dvojice se brzy ocitla pod útokem. Ihned jakmile Sithy porazili, oba si uvědomili, že Shan je již v únikovém modulu. S vědomím, že pokud Shan unikne, nebudou Sithové se zničením Endar Spire váhat, se rovněž rozhodli palubu lodi opustit. Do cesty se jim však postavil samotný Darth Bandon.


S úmyslem Revana zachránit mu Trask Ulgo nařídil zamířit k únikovým modulům, zatímco Bandona zdržel v osobním souboji. Revan záhy dorazil do výklenku, kde se setkal s velitelem lodi Carthem Onasim. Ten jej informoval, že Shan opustila loď v únikovém modulu a že k trupu lodi je připojený jeden poslední - pro ně dva. Do modulu tedy nastoupili a katapultovali se směrem k povrchu planety Taris. Endar Spire byla záhy nato zničena palbou Leviathanu.

Sithové v této bitvě sice vyhráli a Endar Spire zmizela v explozi, avšak Shan se stejně jako Onasi, Revanovi a hrstce vojáků Republiky podařilo zachránit v únikovém modulu. Na Taris byla uvalena blokáda a Sithové převzali nad planetou úplnou kontrolu. Pročesávali každý kout planety, hledajíce únikové moduly a ty, kteří je okupovali. Onasi s Revanem dopadli bezpečně a pronajali si apartmá ve Vrchním městě, odkud vycházeli při pátrání po Bastile Shan, která - jak se později ukázalo - byla zajata Černými Vulkary, swoopovým gangem, který ji nabídl jako cenu při zahajovacím swoopovém závodu planety Taris.

Roku 1032 před bitvou o Yavin, téměř tři tisíce let po událostech občanské války Jediů, byl fúzní řezák použitý Sithským vojákem k průřezu trupu Endar Spire vystaven v muzeu na planetě Syned.