Armáda Impéria

8. února 2012 v 22:06 | Desin Drowe |  Galaktické Impérium-pěchota

Armáda Impéria

Zakladatel: Palpatine
Velitelství: Coruscant
Vzniklo z: Armády Republiky
Založení: 19 BBY
Rozpad: 4 ABY, 130 ABY
Obnovení: 40 ABY
Éry: Vzestup Impéria, Povstání, Nová Republika, Dědictví
Příslušnost: Galaktické Impérium, Imperiální Zůstatek, Felovo Impérium

Armáda Impéria byla složena z několika ozbrojených složek Galaktického Impéria, vznikla namísto zaniklé Armády Republiky. Byla zodpovědná za vykonávání vojenských akcí v celé Galaxii a udržování pořádku ve členských sektorech a planetách přidruženým k Impériu. Vojáci armády byli povinni dodržovat vojenský řád Impéria. Vrchním výkonným orgánem bylo Vrchní velitelství Impéria (později Centrální velitelství). Celá armáda nebyla pouze fyzickým nástrojem války, ale rovněž mentálním. Vaderova divize stormtrooperů - 501. legie - známá jako "Vaderova Pěst", vzbuzovala již pouhým vyslovením tohoto jména strach ve všech myslících bytostech. Aby Císař Palpatine udržel své poddané v pokoře, používal rovněž hrozivé Hvězdy Smrti. I další vojenské vybavení Impéria - například proslulé AT-AT, jehož nohy se tyčily vysoko do nebes - bylo navrženo tak, aby podtrhlo efekt mentální výhody. Imperiální armáda byla masivní ozbrojenou složkou, v níž v dobách největší slávy sloužily biliony vojáků.


V armádě jako celku existovalo mnoho poboček, z níž nejznámější byly Sbory Stormtrooperů, operující v pozemních akcích, nebo Císařská flotila, zodpovídající za vesmírné operace, bezpečí vesmírných tras a bezpečný transport pozemních sil. Oddělení vojenského výzkumu Impéria (OVVI) operující na zařízení v tzv. Bachoru, bylo odpovídalo za vývoj nových technologií, které by mohly být použity Armádou.

V samotné bitvě o Hoth byly přítomny hned tři složky Armády, kdy se Flotila postarala o blokádu planety, Císařská armáda o těžká vozidla jako AT-AT či AT-ST a Sbory Stormtrooperů o čelní útok na opevněné pozice nepřítele. Avšak i když tato oddělení čas od času pracovala společně, každé z nich mělo svoji vlastní velitelskou strukturu. Jako dobrý příklad mluvící za vše lze uvést Stormtroopery, kteří často sloužili na palubách lodí Flotily a podporovali pozemní složky Císařské armády, avšak navzdory tomu stále zůstávali pod svojí vlastní administrativní strukturou.

Mezi nejlépe známá oddělení Armády Impéria patří:
 • Císařská armáda
 • Císařská flotila
 • Oddělení vojenského výzkumu
 • Diplomatické sbory
 • Strojírenské sbory
 • Vědecké sbory
 • Sbory Stormtrooperů
 • Průzkumné sbory
 • Mapovací sbory
 • Lékařské sbory
 • Vojenská policie Impéria
 • Zabezpečovací divize
V pozemních bitvách mělo Impérium k dispozici celou řadu specializovaných vojáků. Nejznámější z nich byli Stormtroopeři, kteří byli hlavní oporou pěchoty. Někteří ze stormtrooperů byli klonoví vojáci, jež přežili Klonové války. Avšak poté, co na Kaminu vypuklo povstání, se Císař Palpatine rozhodl objednat klony jiných mužů, kteří byli doplněni o regulérní rekruty. Stormtroopeři byli rozčleněni do různých specializovaných variant, kdy každá z nich disponovala výcvikem a výbavou uzpůsobenou k určitým podmínkám. Velením této části armády bylo pověřeno Velitelství stormtrooperů. Důstojníci z různých odvětví Armády, kteří zklamali při plění svých úkolů, byli do Sborů stormtrooperů posíláni za trest - pokud tedy nebyli rovnou popraveni. Stormtroopeři byli doplněni o regulérní vojáky, kteří nedisponovali charakteristickou zbrojí, ani tak kvalitním výcvikem. Je však nutno zmínit, že tito vojáci byli užíváni pro udržování míru na již ovládnutých světech nebo podrobování světů zdaleka důležitých, kde bylo nasazení stormtrooperů zbytečné, což svědčí o jejich důležitosti v očích Palpatina.
Kráčející kolosy jako AT-AT nebo AT-ST byly symbolem vojenské moci a materiální nevyčerpatelnosti Impéria. Byly to velké zbraně války, určené pouze k zabíjení, jež se všichni obávali. Tyto stroje však měly i své slabiny - například u AT-AT šlo o sice flexibilní, leč nechráněný krk či, zejména v případě bitvy o Hoth, vůči rychle se pobybujícím sněžným spídrům nijak nechráněné nohy. I po konci Klonových válek v Armádě Impéria sloužily stroje, které viděly akci na obou stranách konfliktu. Používáni byli například trpasličí pavoučí droidi, AT-AP, nebo obrněné transporty jménem Juggernaut.


I Císařská flotila se původně skládala z lodí, jež během Klonových válek sloužily Republice. Hvězdné destruktory třídy Venator, které byly symbolem chrabrosti Republikové Flotily, se pod záštitou Impéria proměnily v symboly strachu. Hvězdné destruktory třídy Victory byly zbaveny svých zbarvení, odkazujících k Republice, a staly se první z mnoha variant lodí, z nichž se v budoucnosti měla skládat celá Císařská Flotila. Navzdory tomu, že Klonové války skončily a Konfederace Nezávislých Systémů byla rozprášena, se vojenské výdaje Impéria ještě navýšily, což nakonec vedlo z zavedení proslulého Imperiálního hvězdného destruktoru. Staré republikové lodě byly nakonec z Flotily vyřazeny a nahrazeny novými loděmi třídy Imperial, které se staly symbolem majestátní moci, jíž Impérium disponovalo.

Ačkoli byly Hvězdné destruktory hlavní kostrou Flotily, používalo Impérium rovněž fregaty. Mnoho z fregat používaných Impériem však spadalo do třídy větších křižníků, takže se lišily jak velikostí, tak palebnou sílou. Každá z fregat byla určena pro určitou roli, avšak do boje byly nasazovány zejména pokud byla v dohledu velká vesmírná bitva, v níž bylo třeba zvítězit, čehož se nejlépe dosahovalo tak, že se spolehlivé Hvězdné destruktory doplnily právě těmito menšími loděmi.

Symbolem Císařské flotily však nebyly pouze majestátní lodě ohromné velikosti, ale také všemožné druhy stíhačů série TIE, kterých se ve Flotile nacházely milióny. Mnoho z variant však postrádalo důležité štíty, což pouze zvyšovalo jejich zranitelnost. Piloti tak museli stroj ovládat s velikou precizností, neboť stačila malá chyba, která je mohla stát život. Nejběžnějším stíhačem, jaký kdy Impérium používalo, byl bezpochyby TIE Fighter. Ani tento stroj sice nebyl vybaven štíty, avšak byl velice rychlý, pohyblivý a - což bylo pro Palpatina nejdůležitější - velice levný. V pozdějších letech Galaktické občanské války se do služby dostaly i TIE Interceptor, které se staly postrachem pilotů Povstalecké Aliance. K boji proti vlajkovým lodím nepřítele nebo při náletech pro podporu pozemních vojsk, se používalo strojů TIE Bomber. Z dalších variant lze zmínit také již poněkud drazší TIE Defender či TIE Advanced, s níž do boje létal Darth Vader.

Imperiální směrnice o střetu s nepřítelem uváděla, že TIE Fightery musí mít pro střet s nepřítelem početní výhodu 3:1, aby k němu mohlo dojít. Přemoci nepřítele čistou početní převahou bylo totiž klíčovou součástí strategie Impéria.


Po prohrané válce s Novou Republikou se celá Armáda roztrhla mezi několik vůdců, mezi něž patřili válečný magnát Zsinj, Ysanne Isard či Velkoadmirál Thrawn. I když se každý z těchto vůdců pokoušel o zničení tohoto odvěkého nepřítele, a ačkoli k vítězství neměli mnohdy daleko, skončilo nakonec úsilí každého z nich drtivou porážkou. Po návratu Palpatina se sice většina z vojska vrátila na jeho stranu, avšak po konečné porážce svého vůdce se jednotky musely stáhnout do části vesmíru známého jako Imperiální prostor. Po vpádu smrtonosných a krvežíznivých Yuuzhan Vongů do Galaxie se staří nepřátelé museli postavit společně proti novému nepříteli. Po porážce této hrozby začalo Impérium opět nabývat na síle a po bitvě o Caamas, která se odehrála roku 130 ABY, se opět stalo vládnoucí frakcí Galaxie. Ani v letech následujících však svoji pozici nemělo vůbec jistou...

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 9. února 2012 v 15:03 | Reagovat

Skvělý článek, stejně tak i volba obrázků.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama