AT-XT

24. ledna 2011 v 12:07 | Desin Drowe |  Armáda Republiky-pozemní technika
All Terrain Experimental Transport

Výrobce: Rothana Heavy Engineering
Datum zavedení výroby: 22 BBY
Cena: 14 700 kreditů (použitý 2 200)
Dostupnost: omezená (vojenské účely)
Výška: 5-8 m
Maximální rychlost: 25 - 75 km/h - v závislosti na terénu
Štíty: ano (plasmový deflektorní štít)
Výzbroj: Dvojitý laserový kanon (1), protonové minomety (2), 18 protonových granátů
Posádka: pilot (1)
Pasažéři: N/A
Náklad: 12 kg
Spotřeba: 2 dny
Role: těžká kavalerie, samohybná artilerie

All Terrain Experimental Transport (AT-XT) byl experimentální obrněný útočný stroj, který byl během Klonových válek zaveden do Velké armády Republiky. Byl to předchůdce strojů AT-RT a AT-ST, které se staly mnohem úspěšnějšími. Navzdory tomu hrály AT-XT důležitou roli v ukončení separatistického projektu Dark Reaper. Zúčastnily se totiž krvavých bitev o Rhen Var a Thule, ve kterých výrazně pomohly v vítězství Republiky, či v bitvě o Jabiim, kde však nedokázaly zvrátit porážku (Separatisté získali "Pyrrhovo vítězství"). I když se stroj s postupem času ukázal jako velice účinný, nikdy se nedočkal masové výroby, jelikož republikoví inženýři neustále vylepšovali jeho design i a posouvali dále jeho bojové limity.
AT-XT byl vybaven dvojitým laserovým kanonem, jenž byl namontován pod kokpitem, a dvěma protonovými minomety. Pro větší výdrž byly některé ze strojů rovněž vybaveny plasmovým deflektorním štítem, který, ač spotřeboval jen energii v krátkém čase, v bitvě výrazně zvyšoval životnost. Navzdory své nepřevratné rychlosti, která byla o 15 km/h větší než u AT-TE a o 5 km/h větší, jak u AT-RT, se AT-XT hodil ke zničení nepřátelských kolon a hlídek.
I když se během Klonových válek nezúčastnil tolika bitev jako jeho příbuzní AT-TE a AT-RT, design AT-XT se stal inspirací imperiálních návrhářů, kteří z jeho konceptu vyšli s masově vyráběným AT-ST, který se stal postrachem všech nepřátel Impéria. Část AT-XT však byla za Impéria stále používána, a to především pro vědecké účely. Vzhledem k tomu, že se AT-ST neosvědčily v první linii boje, byly občas do bitev místo nich nasazeny právě tyto stroje. Hlavní využití však AT-XT zažily v rukou Povstalců, kteří s nimi konkurovali právě imperiálním AT-ST.
AT-XT
AT-XT na Jabiimu
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 24. ledna 2011 v 14:17 | Reagovat

Nebyly náhodou v tom velkém konverzačním módu pro Battlefront II?

2 starwarsdatabank starwarsdatabank | 24. ledna 2011 v 15:08 | Reagovat

Jojo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama