Huttsko-Ximský konflikt

21. září 2010 v 17:03 | Desin Drowe
Huttsko-Ximský konflikt
Ximův znak

Začátek: 25 105 BBY
Konec: 25 100 BBY
Místo: Ko Vari, Vontor
Strany: Huttské Imérium vs. Ximova říše
Velitelé: Kossak Hutt vs. Xim
Výsledek: Vítězství Huttů, Xim zajat.

Nejdůležitější bitvy: 

Bitva o Ko Vari
První bitva o Vontor
Druhá bitva o Vontor
Třetí bitva o Vontor

Tento konflikt mezi Hutty a pirátem Ximem rozhodl o definitivní dominaci Huttů ve Vnějším Okraji, a zároveň ukončil krutovládu Xima Tyrana.
Pirát Xim byl následovníkem svého otce Xera VIII., po němž také pokračoval ve vojenské tyranii. Stejně jako jeho otec dobyl ve vesmíru velká území, přičemž jeho flotila měla k dispozici v té době špičkovou technologii, zahrnující i bitevní droidy. Na své úspěšně kampaně dohlížel prostřednictvím své vlastní gardy, složené z námezdních lovců pocházejících z tajné organizace GenoHaradan, a pro zastrašení svých nepřátel používal různé tyranské taktiky, včetně masových exekucí. Prvních deset let Ximovy vlády bylo nazýváno expanzivními. Dobyl Tionskou hvězdokupu, včetně Livienského svazu a planety Desevro. Ximova říše se nadále rozprostírala, až obsahovala tisíce světů, až se jednoho dne dostal k hranicím Huttského impéria. Nikdo neví, zda byla podnětem pro válku jeho kriminální aktivita či vzájemné neshody. Nikdo však nepochybuje, že konflikt způsobilo něco, co Hutty donutilo navždy vymazat Ximovu říši z Galaxie.
Přímo o válce mezi Hutty a Ximem toho kvůli dlouhé době, před kterou se válka odehrála, známo není. Záznamy byly poztráceny a mnoho příběhů se tak dochovalo pouze ústně. Jisté však je, že Ximova flotila naprosto zdevastovala planetu pod vládou Huttů, Ko Vari, která se stala dějištěm jedné z bitev. Xuttové krátce nato najali žoldáky, kteří začali Ximovi znepříjemňovat život tím, že sabotovali jeho náklady a demoralizovali vojáky umístěné na povrchu Ximem kontrolovaného Vontoru tím, že jim svými nájezdy zkracovali příděly jídel i zbraní.
Roku 25 105 před bitvou o Yavin se obě strany konečně setkaly v plné síle, a to v první bitvě o Vontor. Navzdory tomu, že zde byla Ximova flotila téměř celá zničena, se na stejné planetě v rozmezí pěti let odehrály další dvě bitvy. Huttové následně pro zvýšenou vojenskou sílu podepsali smlouvu známou jako Vontorská dohoda, v níž se bojechtivé rasy jako Klatooiniané, Vodrané, Weequaové a Niktové, Huttům upsali, a navždy tak určili to, jak se bude vyvíjet život jejich potomků; po boku Huttů.
Roku 25 100 BBY byl Xim definitivně poražen Kossakem Huttem v třetí bitvě o Vontor, a byl zajat. Jeho zbývající vojáci se díky sabotážím žoldáků najatých Hutty, stali snadnými obětmi.
Xim v následujících letech zemřel v žaláři, ačkoliv historie rasy Tionese tvrdí, že padl již v třetí bitvě o Vontor. Jeho vlajková loď Queen of Ranroon, která na
palubě měla skupinu jeho vojáků, kteří si začali říkat Přeživší,
byla jeho válečnými droidy chráněna po mnoho tisíc let na planetě Delallt. Spojenci Huttů, kteří jim ve válce pomáhali, vydrželi v jejich područí až do doby Nové Republiky, tedy více než 25 000 let. Planeta Ko Vari se z války již nikdy nevzpamatovala, a upadla do zapomnění. Okolí Tionské hvězdokupy začalo po Ximově smrti vládnout několik znepřátelených celků. Navzdory tomu, že Ximova vláda trvala pouze třicet let, jeho odkaz se uchoval po tisíce let, a vznikl dokonce studijní obor pojmenovaný Ximologie. Rovněž se tradovalo, že GenoHaradan setrval až do Občanské války Jediů, tzn. více jak dalších 20 000 let. Povídka o Ximově ztraceném bohatství se dochovala po mnoho generací. O mnoho tisíc let později ji objevil i Han Solo.


Bitvy konfliktu:

Bitva o Ko Vari - v této bitvě napadli Ximovy vojáci bohatou kolonii Huttů, Ko Vari, a zdevastovali ji. Tato bitva byla zřejmě vyvrcholením vzájemných potyček, a za následek měla celou válku.

První bitva o Vontor (25 105 BBY) - v této bitvě se poprvé setkaly obě znepřátelené strany v otevřené bitvě. Huttská flotila se s Ximem utkala v okolí Tionské hvězdokupy. V následující vesmírné bitvě přišel Xim o velkou část flotily.

Druhá bitva o Vontor - Po pěti letech se navzdory prvnímu neúspěchu Xim pokusil znovu zaútočit na nepřátelskou flotilu, obléhající jeho teritorium. Bitva však skončila znovu jeho nezdarem. Armádu Huttů navíc posílili Niktové, Vodrané, a Weequaové, což vedlo k předběžnému zajištění vítězství v následují bitvě.

Třetí bitva o Vontor -  tato bitva, která byla posledním konfliktem těchto dvou Říší, se odehrála roku 25 100 před bitvou o Yavin. Huttská flotila, která stále neopustila Tionskou hvězdokupu, vedla ke konečnému vítězství Huttů, k nimž se nadále přidali i Klatooiniané, kteří se po boku ostatní válkychtivých ras, bojujících za Hutty, postavili bitevním droidům Xima, kteří na ně nestačili. Dle oficiálního prohlášení byl Xim zabit, avšak pravda byla taková, že byl Hutty uvržen do vězení paláce Kossaka Hutta na Nal Huttě, v němž také zemřel.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jedi Jedi | 21. září 2010 v 17:10 | Reagovat

chrocht chrocht :D "I like this" :D

2 starwarsdatabank starwarsdatabank | 21. září 2010 v 18:40 | Reagovat

:D

3 Jedi Jedi | 21. září 2010 v 19:17 | Reagovat

joo :D někde sem čet, že tu budou komixy.. myslím,že nahoře na stránce :D

4 starwarsdatabank starwarsdatabank | 22. září 2010 v 14:53 | Reagovat

chystám se to celý překopat. Udělám to jako v knížkách (Timeline), a potom budou přibývat pěkně organizované downloady, takže to nebude trpět nepřehlédnostelností jako těď.

5 Jedi Jedi | 22. září 2010 v 15:28 | Reagovat

:D hůůů to se nějakýho pokračování třeba legacy dočkám nejdřív za dva roky :D

6 starwarsdatabank starwarsdatabank | 22. září 2010 v 19:42 | Reagovat

Nemůžu ti sem hodit další legacy, když žádný nejsou přeložený. A mimochodem to jen vypadá, že nic nedělá, protože píšu hodně dlouhý článek o Řádu Jediů

7 Jedi Jedi | 22. září 2010 v 21:40 | Reagovat

klídek já to tak nemyslel :D piš si piš :D

8 orkin-ondřej rolník orkin-ondřej rolník | 24. září 2010 v 7:04 | Reagovat

a the clone wars komixy? :)

9 Jedi Jedi | 24. září 2010 v 9:16 | Reagovat

a co 501.legie, že Orkine? :D
něco jsem zaslech že až se bude vysílat 3.sezona :D

10 starwarsdatabank starwarsdatabank | 24. září 2010 v 14:34 | Reagovat

hele, nemůžu vám sem dát všechno, to byste mi sem přestali chodit :D

11 Jedi Jedi | 24. září 2010 v 18:03 | Reagovat

ccc tomuhle se říká právnický uvažování :D

12 starwarsdatabank starwarsdatabank | 24. září 2010 v 20:55 | Reagovat

taky studuju manažerku :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama